Zaujímavosti zo sveta vína 1.) Veltlin Zelený
Na Instagrame som už avizovala, že sa tu bude nachádzať celý článok...
Tak tu je pár zaujímavostí o ďalšej z odrôd, ktoré si sami dopestovávame - VELTLIN ZELENÝ .
Veltlin zelený je na Slovensku pomerne dosť rozšírená odroda viniča. Pre neutralitu vína z tejto odrody je možné pri ňom tráviť dlhé letné (jasne, že aj zimné a všetky ostatné ) večery na terase, či v záhrade.. Čo sa týka pôvodu je to stará, "pôvodná" odroda viniča, ktorá vznikla na území Dolného Rakúska, v oblasti Manhartsberg. Vznikla samovoľným krížením odrôd Tramín a St. Georgen.
St. Georgen je novoobjavená avšak starobylá odroda. Jediný ker bol objavený v obci St. Georgen ktorá je štvrťou Eisenstadtu.
{No a v tomto bode som trochu zneistela, keď som postla na instagram túto informáciu (ktorú som stihla vymazať...prečo.. prečo.. no lebo som občas vzťahovačná a nedá sa so mnou vydržať 🙈... Preto... ) . Miloš sa ma totižto spýtal odkiaľ ju mám, že to ešte nepočul. No a ja som si v tomto okamihu uvedomila, že tiež som o tom čítala prvý krát . No tu prichádzajú vhod Milošove zručnosti v overovaní všetkého možného aj nemožného 😄🙏🏻 (tým ale nechcem povedať, že ja informácie neoverujem .. len som bola asi príliš nadšená z informácie toť hľa nižšie 👇🏻). Takže vďaka nemu tu máme OVERENÚ novú informáciu o pôvode Veltinu Zeleného 😁.
A teší ma to celé o to viac, že Veltlin Zelený pochádza zo St. Georgen, čo vlastne môžme preložiť ako
Svätý Jur. No nie je krásne, že u nás vo Svätom Jure sa pestuje hrozno, ktorého otcom je odroda viniča s rovnakým názvom a mesto z ktorého pochádza tiež hrdo nesie rovnaký názov ako to naše ?
Akože ja sa rozhodne do toho rakúskeho "Jura" pôjdem kuknúť, ochutnať ich vína a možno priniesť so sebou nejaké tie naše 😁... }
Stala sa aj taká vec, že pôvodný , asi 400 rokov starý ker viniča, bol vo februári roku 2011 silne poškodený vandalmi (no povedzte mi, čo už k tomuto vedie ľudí... ) ale neskôr zachránený vinárom Hansom Moserom. Dnes môžte nájsť Veltlin Zelený ako v Rakúsku a na našom Slovensku, tak aj na Morave, v Maďarsku, v Chorvátsku ale taktiež ho nájdete aj vo Švajčiarsku. Tam sa však volá trochu inak - Ermitage Blanc.
Vína VZ sú vhodné na denné stolovanie. Riedené vodou, v podobe vínneho striku, uhasia smäd. Navyše je možné ich kombinovať so širokou škálou jedál. Mladé sú vhodné k studenému mäsu, omáčkam a slaným predjedlám. Vyzreté k hovädziemu, filé z morských rýb a neutrálnym omáčkam.Ja osobne rozoznám naše jurské Veltliny takmer vždy. Majú takú typickú črtu (samozrejme, to čo tam cítim ja, vy cítiť nemusíte 😏) a to takú horkosť v pozadí (... áno, áno, mandľová horčina je pre Veltlin typická. Ale táto naša jurská je pre mňa proste truchu iná 🥰) . Ale nie je to vada.Nemôžu byť predsa všetky jurské Veltliny rovnako vadné ☝🏻😃.Pre mňa je tá "naša horkosť" , také poznávacie znamenie.Pila som už kadejaký Veltlin ale vždy, keď sa napijem z toho nášho, Jurského, je to také... "Ach , doma... " A kto tiež dostal chuť na 1-2 poháre (slovom dvanásť 😄) Veltlinu Zeleného, treba sa ozvať 😏... Nazdravie! 🥂